АНАНАС СУШЕН ВИТАЛИЈА 100г

МКД 40.00

додади


Ананасот со право се нарекува „крал на овошјето“. Ова егзотично овошје содржи кралска количина на здрави и корисни состојки. Ананасот е богат со ензими, витамини, минерали, елементи во траги. Така тој содржи, на пример, калциум, калиум, магнезиум, фосфор, железо, јод, цинк, манган, провитамин А, витамини Е, Ц (36,2mg, што изнесува 60% од дневната препорачана доза на овој витамин), витамини од групата Б, односно биотин, растителни влакна, ензим – бромелаин... Енергетската вредност на 100 грама свеж ананас изнесува 48 kcal / 202 kJ, од што 12% се јагленохидрати, 0,1% масти и 0,5% протеини. Бидејќи ананасот е богат со антиоксиданси, посебно со витамин Ц, позитивно делува и на заштита на организмот од штетното дејство на слободните радикали, кои може да предизвикаат различни заболувања како што се: атеросклероза, заболувања на срцето и крвните садови, бронхит, астма, реуматоиден артрит, остеоартрит, рак на дебело црево, како и други видови на малигни заболувања. Според тоа, ананасот се смета како природен антиканцероген лек, кој може да помогне во превенцијата и во борбата против ракот.

Шифра: 10291

Производот се продава на парче.Сподели на социјалните мрежи: