Топ 10 топли напитоци за студените зимски денови

  11/16/2017 at 11:28 am

Зимските студени денови се поврзуваат за шолји полни топло чоколадо, какао, чај и други видови на топли напитоци кои не секогаш се и здрави напитоци.

За студените денови кои ни претстојат препораката е консумација секако на топли напитоци кои воедно содржат во себе и намирници кои го зајакнуваат нашето здравје и не штитат од вируси и настинки.

Пробајте ги следните 10 рецепти како здрава алтернатива на добропознатите зимски напитоци и уживајте во зимата.

1. Топло чоколадо со бадемово млеко и јаворов сируп

Топ 10 топли напитоци за студените зимски денови

Топлото чоколадо подготвено со бадемово млеко и јаворов сируп со сигурност претставува здрава алтернатива на традиционалниот напиток, а воедно ниту вкусот ниту слаткоста не му се нарушени. За подготовка на 6 шолји од овој напиток потребни ви се:

Начинот на подготовка е следен:

Ва мал сад на оган загрејте го млекото на среден оган, се додека не зоврие. Додадете го какаото, јаворовиот сируп и коцките чоколадо и измешајте. Варете го топлото чоколадо до посакуваната густина, и додадете ја ванилата доколку ја користите на крајот од варењето.

Сервирајте со коцки чоколадо или пак шлаг пена и уживајте во овој прекрасен напиток. 

2. Топло зачинето кокосово – бадемово млеко

Ѓумбир, бадемово млеко и кокосово масло е комбинација за пијалок кој е утешувачки и пријатен за консумација. Борете се со ладните зимски денови со овој прекрасен напиток за чија подготовка потребно ви е:

 • 1 шолја бадемово млеко
 • 1 лажичка ѓумбир во прав
 • Неколку капки кокосово масло

Топ 10 топли напитоци за студените зимски денови

Извор: www. storage.googleapis.com

Начинот на подготовка е многу едноставен, загрејте го млекото до точка на вриење во сад на среден оган, додадете го ѓумбирот и кокосовото масло  и измешајте. Со овој топол напиток кој е многу едноставен вие го зајакнувате вашето тело со присуството на ѓумбирот во него кој е моќен имуностимуланс, а со присуството на кокосовото масло го имате гарантирано одличниот вкус.

3. Топла вода со лимон

Топлата вода со лимон иако не со толку прекрасен вкус има одличен ефект врз телото. За овој напиток се вели дека ги отстранува токсините од бубрезите и црниот дроб. Рецептот за негова подготовка е навистина лесен, а состојките кои ви се потребни се следни:

Измешајте ги сите состојки во шолјата топла вода и консумирајте го овој прекрасен напиток.

Топ 10 топли напитоци за студените зимски денови

Извор: www.lajollamom.com

4. Чај од ѓумбир

Ѓумбирот содржи многубројни состојки кои се за зајакнување на имуниот систем, така што денешниот ден можете да го започнете со топла шолја на чај од ѓумбир.

Состојките кои ви се потребни се:

 • 85 грама тенко исецкан ѓумбир
 • 1 шолја вода

Водата загрејте ја до вриење и потоа додадете го ѓумбирот и измешајте. Додадете мед за да засладите.

Топ 10 топли напитоци за студените зимски денови

Ѓумбирот е одличен за дигестија, како и за ослободување на непријатностите поврзани со остеоартритис и фибромиалгијата. Исто така ѓумбирот помага при кашлица, а воедно во придружба на медот вкусот на овој напиток е одличен за секоја генерација.

5. Лондонска магла

Главната состојка во овој рецепт е добро познатиот англиски чај (црн чај), кој поседува заздравувачки својства како и поттикнување на метаболизмот исто како и кофеинот, така што можете вашето утринско кафе да го замените со овој прекрасен напиток.

Состојките кои ви се потребни се:

 • 1 до 2 ќесички англиски чај
 • 150 мл топла вода
 • 200 мл бадемово млеко
 • 1 лажичка мед
 • Екстаракт од ванила (по желба)

Начинот на подготовка е следен:

Во садот со вода ставете ги ќесичките чај да отстојат 5 минути. Потоа чајот ставете го во блендер со останатите состојки и блендирајте додека тие не се соединат.

Англискиот чај покрај тоа што содржи високо ниво на кофеин тој делува и како антиоксидант и противник на инфекциите во усната шуплина и има смирувачки ефект, па затоа се препорачува како напиток во состојба на анксиозност и стрес.

Топ 10 топли напитоци за студените зимски денови

Извор: www.prods3.imgix.net

6. Јаболко со цимет

Позитивните својства на јаболкото сите ги знаеме, од каде што потекнува и изреката “едно јаболко на ден и заборавете на посета на лекар”, така што зашто јаболкото не би го имплементирале во дневен напиток.

За овој рецепт потребно ви се само 2 состојки, поточно јаболков газиран сок и стапче цимет кои потребно е да ги измешате и загреете.

Со консумација на ваков напиток внесот на витамин Ц ви е загарантиран, додека циметот го регулира нивото на шеќер во крвта и ја подобрува дигестијата. Подгответе го овој топол напиток и уживајте во зимата.

Топ 10 топли напитоци за студените зимски денови

Извор: www.cheatsheet.com

7. Руски чај

Моќен пијалок кој претставува одржувач на вашето здравје во студените зимски денови кои следуваат. Состојките кои ви се потребни за негова подготовка се:

Топ 10 топли напитоци за студените зимски денови

Извор: www.diynatural.com

Начинот на подготовка е следен:

Во голем сад на оган ставете 3 ½ литри вода да зовријат. Во помал сад ставете ја преостанатата количина вода и доведете ја до точка на вриење и додадете ги ќесичките чај и исклучете го оганот. Откако водата во големиот сад е зовриена, додадете ги циметот и каранфилчето. Доколку додавате засладувач во овој рецепт, додадете го заедно со циметот и каранфилчето. Отакако сите состојки се соединети додадете ги во садот каде што се подготвуваше чајот. Во иститот сад додадете ги соковите, и доведете ја течноста до вриење. Откако ќе зоврие течноста, намалете го оганот  и оставете го рускиот чај неколку минути за малку да згусне.

Бидејќи подготвената количина е за повеќе луѓе, доколку не успеете да го консумирате целиот одеднаш, складирајте го во сад кој ќе го чувате во фрижидер и пред повторна употреба повторно загрејте го.

8. Ванила chai лате

Состојките во овој рецепт имаат голем број на бенефити за човековото здравје, а воедно овој напиток содржи помалку кофеин отколку кафето. Доколку баравте начин како да го намалите внесот на кофеин во вашето тело, овој напиток е совршениот избор за вас. Состојките кои ви се потребни за да го подготвите овој напиток се следни:

 • 2 шолји вода
 • 2 зрна бибер
 • 3 каранфилчиња
 • ½ лажичка морско оревче
 • ¼ лажичка кардамон
 • ¼ лажичка мелен ѓумбир
 • 1 стапче цимет
 • 2 ќесички црн чај
 • 1 лажичка кафеав шеќер
 • 1 лажичка екстаркт од ванила
 • ½ шолја млеко

Топ 10 топли напитоци за студените зимски денови

Извор: www.momontimeout.com

Подготовката започнува со комбинирање на водата, зрната бибер, каранфилчето, кардамонот, ѓумбирот, морското оревче и стапчето цимет во мал сад, кој се загрева до вриење и се остава да врие 5 минути. Искчучете го оганот и додадете ги ќесичките чај. Додадете го шеќерот и ванилата. Млекото загрејте го и додадете го во чајот. Уживајте во овој прекрасен напиток кој изобилува со мириси, а неговиот вкус е одличен за секоко.

9. Чај од лаванда

Овој напиток е прекрасен поттикнувач на мозочната функција, а воедно вклучува во себе и мајчина душица со што неговиот вкус е неверојатен. Состојките кои се потребни за негова подготовка се следни:

 • 1 ½ шолја зовриена вода
 • ½ лажичка сува жалфија
 • ½ лажичка сува мајчина душица
 • ¼ лажичка кора од лимон
 • Сок од половина лимон
 • Мед во количина по ваша желба

Топ 10 топли напитоци за студените зимски денови

Извор: www.ecellulitis.com

Начинот на подготовка е едноставен, каде што се соединуваат водата, жалфијата, мајчината душица и кората од лимон. Оваа мешавина се покрива и се остава да отстои 5 до 15 минути. Прецедете ја оваа мешавина во друга шолја и додадете го сокот од лимон и медот и веднаш консумирајте го.

10. Зимско кафе

Едноставен напиток за подготвување, за кои ви се потребни едноставни состојки. Потребните состојки се следни:

Начинот на подготовка е следен:

Млекото се става на оган и се остава да зоврие. Откако ќе зоврие во него се додава чоколадото за готвење, кафеавиот шеќер и циметот и се меша континуирано околу 10 минути. Потоа се додава кафето и се меша уште 1 минута.  Како последна состојка се додава изматената слатка павлака или шлагот и полека се меша. Добиената смеса се послужува додека е топла во широка шолја и се декорира со малку цимет.

Топ 10 топли напитоци за студените зимски денови

 

Извор: www.images.8tracks.com

Во текот на зимските донови дополнително потребно е да го загреваме нашиот ораганизам, а најсоодветно ова загревање можеме да го постигнеме со топли и здрави напитоци кои покрај тоа што ќе не загреат воедно и ќе ни го подобрат имуниот ситем. Уживајте во зимските денови со некој од овие зимски напитоци.

Од Рептил Маркети