HUMMUS CLASSIC 200gr

МКД 89.00

додади


HUMMUS CLASSIC - Органски хумус
200 грама
Хумусот традиционално се приготвува од варен наут кој се мешана со сусамов таан до козистенција на пире. Тоа е макало или намаз со кој потекнува од блискиот Исток. Бидејќи хумусот е одличен извор на протеини, калциум и растителни влакна и станува се популарен особено во вегетаријанска или веганска исхрана. Класичниот Хумус се прготвува од наут мешан со маслиново масло, лук и сок од лимон. Во поновите иновирани рецепти во хумусот се доаваат голем број на зачини и зеленчуци како на пример домати, црвени пиперки, чили, босилок, оригано, спанаќ и моркови.

Шифра: 26837Сподели на социјалните мрежи: