Печурки - Сè што треба да знаете

Печурките се вкусен додаток во секое јадење. Всушност, тие се наоѓаат меѓу првите состојки кои ни паѓаат на памет кога времето ќе стане ладно. Но, за да се вкусат треба да поминете низ неколку етапи во готв ...
прочитај повеќе
By
  01/27/2020 at 12:34 pm

Кое овошје е совршено во текот на бременоста?

Одржувањето на здрав начин на исхрана во текот на бременоста е многу важно. Во овој период, на вашето тело му се потребни хранливи материи, витамини и минерали. Исхраната која е богата со нутриенти игра су ...
прочитај повеќе
By
  01/17/2020 at 12:03 pm

Како да направите брза детоксикација на организмот по празниците

Правилната и урамнотежена детоксикација го  ослободува вашиот организам од штетните бактерии и токсини. Со тоа всушност, го регенерирате организмот, ја подобрувате неговата работа, го зајакнувате и м ...
прочитај повеќе
By
  01/13/2020 at 13:56 pm

Новогодишни пијалаци кои се лесни и забавни за подготвување

Доколку сакате да ја дочекате Новата година во вашиот топол дом, ќе ви требаат неколку идеи со новогодишни пијалаци за да ги изненадите вашите блиски. Оваа година, ви подготвивме неколку интересни пијала ...
прочитај повеќе
By
  12/19/2019 at 13:00 pm

8 новогодишни и божиќни рецепти за совршена празнична трпеза

Новогодишните и божиќните рецепти се едни од нашите омилени затоа што тогаш се готви највкусното мени. Од додатоци, главно јадење, па се до десертите, празничната трпеза е вистинско уживање. ...
прочитај повеќе
By
  12/17/2019 at 14:45 pm

Степен на подготовка на месо

Месото се готви во зависност од дебелината и типот на месо. Трикот во подготовката на месо се крие во времето на готвење, температурата, и секако маринирањето. Степенот на подготовка на месо зависи од ...
прочитај повеќе
By
  12/13/2019 at 14:59 pm

Со оваа храна ќе заборавите на постојаниот замор

На организмот му е потребна разновидна храна за да може правилно да функционира. Всушност потребни му се голем број хранливи материи за да може да ја добие потребната енергија, обновување на ткивото, ...
прочитај повеќе
By
  11/27/2019 at 13:41 pm

7 важни здравствени придобивки од говедско месо

Многумина го избегнуваат месото во изминативе години сметајќи дека е штетно, но научниците сеуште сметаат дека месото е одличен извор на протеини, минерали и витамини. Покрај тоа, содржи и добри масти ...
прочитај повеќе
By
  11/22/2019 at 11:00 am

Јаткасти плодови - супернамирници за подолг и поздрав живот

За јаткастите плодови е познато дека се нутритивни и дека имаат позитивни влијанија врз човечкиот организам. Истите се богати со витамини и минерали, чија комбинација ги прави одлични во оброк или уж ...
прочитај повеќе
By
  11/21/2019 at 13:08 pm

7 неочекувани здравствени придобивки од кафето

Кафето е утрински ритуал за многумина од нас. Но, лекарите и нутриционистите велат дека е повеќе од пијалак за енергија и почеток на денот. Според последните истражувања, постојат неочекувани здра ...
прочитај повеќе
By
  10/30/2019 at 14:27 pm

5 протеински оброци одлични за деца и возрасни

Храната е доста важна за обновување на ткивата. Исто така, ви ја дава потребната енергија за извршување на многубројните функции на организмот. Имено, протеините и протеинските оброци се потребни на деца ...
прочитај повеќе
By
  10/25/2019 at 10:24 am

Слатководна или морска риба - што треба да знаете

Без разлика дали станува збор за слатководна или морска риба, сите риби претставуваат голем извор на протеини и добри масти. Тие содржат незаситени омега 3 масни киселини, витамини Б3, Б6, Б12, рибофлавин и ф ...
прочитај повеќе
By
  10/17/2019 at 13:11 pm

5 намирници за подобро учење, помнење и концентрација

Многу од луѓето не придаваат значење на начинот на исхрана, и воопшто на намирници за подобро учење. Но, сте приметиле ли некогаш дека се чувствувате различно според одреден вид на храна? На пример, ако ...
прочитај повеќе
By
  09/27/2019 at 14:02 pm

7 Производи Богати Со Магнезиум

Магнезиумот е еден од минералите кои му се потребни на организмот за да може правилно да функционира. Многумина го конзумираат во вид на прашок или пилула, но лекарите и нутриционистите го препорачуваат ...
прочитај повеќе
By
  09/24/2019 at 12:13 pm

Како до брз метаболизам на природен начин?

Здравјето и убавината доаѓаат од внатре. Кога зборуваме за брз метаболизам, најчесто  помислуваме на согорувањето калории, а притоа не водиме сметка за здравјето. Како резултат на тоа, ви треба пром ...
прочитај повеќе
By
  09/05/2019 at 10:00 am

Ѓумбир - 7 изненадувачки придобивки за вашето здравје!

Ѓумбирот е ботаничко растение со повеќенаменска употреба. Светските кујни го користат како зачин поради специфичната арома и пикантниот вкус, а домаќинките го заменуваат со лекови поради хранливите вр ...
прочитај повеќе
By
  08/22/2019 at 10:55 am

5 причини зошто секое утро да пиете топла вода со лимон

Топла вода со лимон е природен енергетски пијалак, идеален за секое утро. Комбинацијата од витамини и минерали не само што ја гаси жедта, туку ви ја враќа изгубената енергија која ви е потребна во теко ...
прочитај повеќе
By
  08/21/2019 at 10:30 am

Колачи со бисквити - Лесни и брзи рецепти кои не бараат печење

Колачите се одлични десерти за во лето – брзо се подготвуваат и не се тешки за јадење. Убавината на десертите е во тоа што можеме да комбинираме повеќе вкусови. Научете како да подготвите колачи со б ...
прочитај повеќе
By
  07/26/2019 at 12:30 pm

5 здрави коктели идеални за во лето

Во летните денови потребен ви е пијалок чиј вкус инстантно ќе ве освежи и во мислите ќе ве пренесе на некоја тропска дестинација со поглед на море. Звучи примамливо, нели? Уживајте во жешките денови со ...
прочитај повеќе
By
  07/25/2019 at 17:11 pm

5 препорачани пијалаци за летниот период

Летото е кратка приказна за среќа. Тоа е периодот кога можеме да уживаме на сонце, во топлите вечери и секако, ладните пијалаци. Повеќето пијалаци за летниот период треба да содржат состојки кои освежу ...
прочитај повеќе
By
  07/10/2019 at 10:30 am

Идеи за вечера под 500 калории

Во летниот период, најчесто избираме помалку калорични јадења, некој поради диета и спремање за лето, а некој затоа што масната храна е тешка за организмот во лето. И покрај тоа што нутриционис ...
прочитај повеќе
By
  07/09/2019 at 14:17 pm

Како да изберете соодветна крема за сончање

Сонцето е природен витамин Д за вашата кожа. Сепак, научниците докажале дека потребна е крема за сончање кога е најсилно за да се заштитите од штетните UV зраци и изгореници. За оваа цел, постојат по ...
прочитај повеќе
By
  07/04/2019 at 08:47 am

Топ 5 ужинки за во училиште

Кога учениците се враќаат во училиште, нивниот дневен распоред значително се менува, а со тоа и ритамот на исхрана. Поради пет часовна пауза помеѓу главните оброци од голема важност е децата да внесуваат ...
прочитај повеќе
By
  09/14/2018 at 09:50 am

5 свежи салати за летните денови

Неколку години наназад салатите беа гледани само како диетална храна или можеби како досадна храна која ќе ви држи сити сѐ до главното јадење. Во денешно време проширени се хоризонтите на кулинарските в ...
прочитај повеќе
By
  07/27/2018 at 09:34 am

9 намирници кои содржат повеќе протеини од јајца

Многу  години наназад јајцата се користат како извор на храна од страна на човекот.Во денешно време најпопуларни се јајцата од кокошки, патки и кавијарот кој важи едно од најскапите јадења. ...
прочитај повеќе
By Рептил маркети
  06/29/2018 at 07:46 am

Со здрава исхрана до превенција на современите хронични болести

Здравата исхрана значи здрав живот! Дали знаевте дека храната е еден од четирите ресурси на животна енергија? Ова не води кон фактот дека здравата исхрана е еден од најважните сегме ...
прочитај повеќе
By Рептил Маркети
  05/22/2018 at 14:04 pm

10 посни јадења подготвени без масло

Оваа недела започна велигденскиот пост, кој многу верници го почитуваат и се придржуваат кон него. Меѓутоа, треба да се истакне дека функцијата на постот не е само правилен духовен развој туку и правилен ...
прочитај повеќе
By Рептил маркети
  02/23/2018 at 11:21 am

Маслиново масло - извор на здравје

Маслинката е библиска билка, позната од многу одамна. Таа се споменува во Библијата како симбол на мир и добронамерност, но и како симбол на животот и надежта. За старите народи, маслинката била симбол на ...
прочитај повеќе
By Рептил Маркети
  02/16/2018 at 11:48 am

Десерти за денот на вљубените

Денот на вљубените претставува одлична прилика за подготовка на вкусни десерти за вашите сакани. Најдобриот начин да покажете дека сакате некој е со подготовка на десерт. За таа цел следуваат рецепти со ...
прочитај повеќе
By Рептил маркети
  02/09/2018 at 13:20 pm

Како брзо и ефикасно да го исчистите вашиот фрижидер

Фрижидерот претставува централно место во секоја кујна, а со самата секојдневна употреба од повеќе луѓе постепено знае да се претвори во застрашувачки хаос од потребни и непотребни продукти. Иако е нају ...
прочитај повеќе
By Рептил Маркети
  02/02/2018 at 10:04 am

Совети за брзо и едноставно отстранување на дамки од облеката

Сигурно досега ви се случило на некое од вашите омилени парчиња облека да пронајдете тврдокорна дамка која никако не може да се отстрани. Дамките од пот на облеката се едни од најчестите твр ...
прочитај повеќе
By Рептил Маркети
  01/26/2018 at 09:03 am

Обичаи и верувања за (Стара) Нова Година

На 1-ви јануари според стариот календар, односно 14 јануари според новиот календар македонскиот народ празнува три празници и тоа: Обрезание Господово, Свети Василиј Велики и Православна Нова Година. ...
прочитај повеќе
By Рептил Маркети
  01/12/2018 at 08:59 am

Божиќ и божиќна трпеза

Божиќ, или пак Рождеството Христово е вториот најголем празник во христијанството, по Велигден. Овој ден во зависност од тоа кој календар го користи црквата се прославува на 25-ти декември ( ...
прочитај повеќе
By Рептил Маркети
  01/05/2018 at 09:10 am

Бадникова трпеза

Бадниковата вечер претставува една од најрадосните празници во Христијанството, вечер кога се исчекува раѓањето на Исус Христос. Поговорката која е широко распростанета во Македонија е “Каде и да си, ...
прочитај повеќе
By Рептил Маркети
  12/28/2017 at 09:12 am

7 фантастични идеи за украсување на новогодишни торти

Традиционално за нова година секоја трпеза во Македонија содржи торта која е декорирана во новогодишен стил, односно декорацијата на овие торти асоцира на новогодишните елки, подароци, снешковци и што у ...
прочитај повеќе
By Рептил Маркети
  12/22/2017 at 10:42 am

Новогодишни колачи кои мора да бидат дел од вашата трпеза

Новата година и Божиќ се на самиот праг, а со самото тоа секој дом мириса на свежо печени колачиња кои се карактеристични за овој период од годината. Никој не може да им одолее на свежо печените колачиња, а ...
прочитај повеќе
By Рептил Маркети
  12/15/2017 at 09:55 am

Што да им подарите на вашите најблиски за претстојните новогодишни празници?

За време на новогодишните и божиќните празници традиционално се подаруваат подароци. Секоја година е истата мака – што да им подариме на своите најблиски? Бидејќи новогодишните празници се на самиот ...
прочитај повеќе
By Рептил Маркети
  12/07/2017 at 12:19 pm

Идеи за новогодишно украсување на домот

Со пристигнувањето на месецот декември пристигнува и еуфоријата за новогодишните и божиќните празници. Сите светски метрополи се украсуваат со најразлични новогодишни и божиќни украси, а воедно и домо ...
прочитај повеќе
By Рептил Маркети
  12/01/2017 at 10:18 am

Домашни лекови против грип и настинка

Луѓето кои имаат опаднат имунитет или пак недоволен внес на нутритиенти се оние кој не можат да и се спротивстават на настинката или грипот. Како дополнителни фактори кои влијаат на намалување на отпорн ...
прочитај повеќе
By Рептил Маркети
  11/24/2017 at 12:24 pm

Топ 10 топли напитоци за студените зимски денови

Зимските студени денови се поврзуваат за шолји полни топло чоколадо, какао, чај и други видови на топли напитоци кои не секогаш се и здрави напитоци. За студените денови кои ни претстојат препораката ...
прочитај повеќе
By Рептил Маркети
  11/16/2017 at 11:28 am

Зеленчук кој ќе го сочува вашето здравје оваа зима

Дали знаете кој е зеленчукот кој ќе го сочува вашето здравје оваа зима? Не постои добар или лош зеленчук, бидејќи секој тип на зеленчук е одличен чувар на вашето здравје! Сите зеленчуци се богати со витами ...
прочитај повеќе
By Рептил Маркети
  11/09/2017 at 13:40 pm

Ненајавени гости, што најбрзо да се подготви?

Колку пати сте се нашле во ситуација ненајавени гости да ви се појават на врата, а вие да немате со што да ги послужите? Не постои човек кој не се нашол во оваа ситуација, па затоа следуваат неколку интерес ...
прочитај повеќе
By Рептил Маркети
  11/03/2017 at 14:03 pm

MOVEMBER

Месец ноември е месец посветен на машкото здравје, односно подигнување на свеста за здравствените проблеми на мажите. Секоја година се одбележува настан наречен “Movember” кој вклучува расте ...
прочитај повеќе
By Рептил Маркети
  10/27/2017 at 14:46 pm

Фитнес исхрана

Правилната фитнес исхрана е важна за постигнување на резултати, но доколку напорно вежбате, а притоа останете со истиот начин на исхрана нема да забележите резултат од вложениот напор. ...
прочитај повеќе
By Рептил Маркети
  10/20/2017 at 13:13 pm

Тиква, здравје со портокалова боја

Тиквата е една од претставниците на есенската храна. Тиквите се едногодишни растенија кои потекнуваат од фамилијата Cucurbitaceae. Употребата на тиквата во исхраната датира многу одам ...
прочитај повеќе
By Рептил Маркети
  10/06/2017 at 09:50 am

Парени колачи, кој може да им одолее?

Дали некој може да им одолее на парените колачи? Нивната лесна и едноставна подготовка ги прави неодоливи и многу приготвувани во сечиј дом. Постојат голем број на рецепти за нивна под ...
прочитај повеќе
By Рептил Маркети
  09/29/2017 at 10:23 am

Традиционални рецепти за ајвар

Ајварот е еден од највкусните македонски специјалитети и главен дел од зимницата, а за негова подготовка потребно е доста напорна рачна работа. Подготовката на ајварот е кон крајот на летото и почетокот ...
прочитај повеќе
By Рептил Маркети
  09/07/2017 at 08:43 am

Бабини лекови

Со напредокот на фармацевската индустрија и нејзино комерцијализирање, првото што ни паѓа на ум при чувство на немоќност, омалаксаност, настинка е да ја посетиме најблиската аптека како б ...
прочитај повеќе
By Рептил
  08/25/2017 at 10:32 am

Совети кои ќе ви заштедат време во кујната

Со брзото темпо и начин на живот, придружени со голем број на секојдневни обврски сите имаме многу малку време кое сакаме да го искористиме за сите намени, а воедно една од нив е и домашен ручек кој влијае ...
прочитај повеќе
By Рептил Маркети
  08/16/2017 at 08:36 am

Храна за помлад изглед на кожата

Внесот на разновидна храна влијае различно на нашето тело, а секако и на изгледот на нашата кожа. Доколку сакате вашата кожа да изгледа мазно, хидрирано и одморено тогаш со сигурност треба ...
прочитај повеќе
By Рептил Маркети
  08/03/2017 at 07:46 am

Што да понесете со себе за време на лет со авион?

Доколку одамна не сте патувале со авион или пак не знаете што можете да понесете со себе во авион и дали воопшто можете - одговорот е дека можете да понесете закуски но не се што ќе замислит ...
прочитај повеќе
By Рептил Маркети
  07/19/2017 at 07:59 am

Убоди од комарците и како да се справите со нив

Доколку сте еден од среќните кои се мета на комарци, сигурно сте се запрашале зашто токму вам ве касааат? Зика, западно нилска треска, малариа се само дел од широката листа на болести кои ов ...
прочитај повеќе
By Рептил
  07/04/2017 at 08:34 am

Летна детоксикација

Детоксикацијата е важна за телото, бидејќи помага во ослободување на непотребните хемикалии, шеќер, обработена храна и алкохол. ...
прочитај повеќе
By Рептил
  06/28/2017 at 07:20 am

Заштита на лицето и косата со домашно подготвени маски во летниот период

Летото започнува, така што треба да посветите многу внимание за да ја одржите својата коса и кожа во совршена состојба на високите летни температури. Покрај д ...
прочитај повеќе
By Рептил
  06/20/2017 at 08:17 am

Неверојатно лесни десерти за кои не е потребно печење

Доколку сакате да подготвувате десерти но не сакате да поминете долго време во кујната, ние имаме совршено решение за вас. Многу често кога печењето е вклучено во подготовката на десертит ...
прочитај повеќе
By Рептил
  05/25/2017 at 11:29 am

Вечера за само 30 минути

Дали е возможно да се подготви вечера за само 30 минути? Иако звучи неверојатно, постојат огромен број на рецепти од врвни кулинари кои со модификација на старите рецепти овозможија подготовка на вкусна и ...
прочитај повеќе
By Рептил
  05/10/2017 at 09:43 am

Дали диетите влијаат негативно на организмот?

Поголемиот дел од популацијата (посебно жените) се незадоволни од својата телесна тежина, со тоа што најчесто тие се подложуваат на строги диети. Овој тип на диети доведуваат до брзо губење на вишокот кил ...
прочитај повеќе
By Рептил
  05/05/2017 at 07:54 am

7 смути кои мора да ги пробате

Смути или цеден сок? Веројатно се прашувате што е подобро или дали воопшто постои разлика меѓу нив? Најчесто подготовката на овие пијалоци е наутро. Бидејќи во овој период од денот секогаш ...
прочитај повеќе
By Рептил
  04/27/2017 at 07:03 am

Хроно исхрана

Како да јадете се, а да слабеете е прашањето на кое најчесто сите сакаме да го знаеме одговорот. Хроно исхраната е одговорот на ова долго поставувано ...
прочитај повеќе
By Рептил
  04/19/2017 at 13:46 pm

Обичаи и верувања за Велигден

Велигден е најголемиот христијански празник, ден на Христовото воскреснување. Провославните христијани со огромна радост го очекуваат овој празник, каде што сите верници се присетува ...
прочитај повеќе
By Рептил
  04/11/2017 at 07:31 am

Домашни кифлички

Секогаш сме во потрага по веќе испробан рецепт за прекрасни меки и воздушести домашни кифлички, кои едноставно се топат во вашата уста. Иак ...
прочитај повеќе
By Рептил
  04/05/2017 at 14:07 pm

Омилени